Vedat Başaran

Vedat Başaran, Türk Mutfağı’na olan katkıları ve unutulmuş Osmanlı Yemekleri’nin gün yüzüne çıkmasına katkıda bulunmuş araştırmacı bir şeftir.

Uludağ Üniversitesi Turizm ve Otelcilik mezunu olan Başaran, Londra’da İkram ve Catering hizmetleri üzerine master yapmış ve City and Guilds diploması almıştır. Aşçılık kariyerine Londra’nın seçkin restoranlarında başlayan Başaran, Türkiye’ye döndüğünde, Dr. Tuğrul Şavkay ile Çelik Gülersoy’un kurmuş olduğu TURİNG derneğinde çalışmaya başlamıştır.

1990 senesinde, Çırağan Palace Kempinski otelinin kuruluş ekibinde yer alıp, 7 sene boyunca Genel Müdür yardımcısı olarak görev yapmıştır. Burada görev yaptığı sırada Mutfak Dostları Derneği’nin kuruluşuna, yiyecek içecek sektöründen biri olarak büyük destek vermiştir. İlk restoranı olan Feriye’yi 1997’de açmış ve burada Genel Müdür ve Executive Chef pozisyonlarını üstlenmiştir. Daha sonra Topkapı Sarayı içinde açtığı Karakol Restaurant ile çalışma hayatına devam etmiştir.

Şu an NAR Gourmet yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Başaran, aynı zamanda YESAM'ın (Yemek Sanatları Merkezi) da başkanıdır. Vedat Başaran, gerek yiyecek sektörü ile alakalı sivil toplum kuruluşları bazında, gerekse hizmet sektöründe, Osmanlı Türkçesi öğrenerek Türkçe’ye çevirmiş olduğu kitaplar sayesinde Osmanlı Mutfağı'nı araştırarak Türk Mutfağı'na büyük katkılar sağlamıştır. Çırağan Palace Kempinski otelinde ilk Osmanlı Mutfağı projesi olan “Tuğra Restaurant”ı açmış, ve Uluslarası Magazinciler Birliği tarafından “Altın tabak” ödülüne layık görülmüştür. Seminerler ve bilgi amaçlı toplantılar sayesinde, Vedat Başaran Osmanlı Mutfağı ile ilgili yaptığı araştırmaları, yurtiçinde ve yurtdışında tanıtma imkanı buldu, bu sayede dünya medyasının ilgisini Türkiye’ye çekmiş oldu. Başaran her sene, Türk ve Osmanlı Mutfağı ile ilgili yaptığı seminerler sayesinde sektör çalışanlarına, öğrencilere, yemek yazarlarına bilgilerini aktarmaktadır.

Vedat Başaran’ın yapmış olduğu çalışmalar ve başarıları yurtdışında medyaya yansımış ve birçok dergi ve gazetede çıkmıştır. Bunlardan bazıları: Food Art, GQ Magazine, Nice Matin, Magazine Merian, The Saveur, Le Vif, Travel and Leisure, The Financial Times, The Times, New York Times, ve CNN, BBC, CBS, NHK gibi televizyon kanallarında çıkmıştır. Ayrıca her ay düzenli olarak Türk Hava Yollarının yayınladığı Skylife dergisinin yemek bölümüne de katkıda bulunmaktadır.

Başaran, yıllar boyunca birçok protokol yemeği vermiş ve George Bush, George W. Bush, Bill Clinton, Gerhard Schröder, Françios Mitterand, Condolezza Rice, Konstantin G. Karamanlis, Tony Blair, Helmut Kohl, Prince Rainier of Monaco, King Abdullah of Saudi Arabia, Bashar Esad, Romano Prodi, Silvio Berlusconi, President of Qatar Sheikh Hamad bin Khalifa Al Thani, Jose Luis Rodriquez Zapatero, Queen Sofia of Spain gibi devlet erkanlarını ağırlamıştır.

Ayrıca Turgut Özal’dan beri tüm cumhurbaşkanları ve başbakanların da protokol yemeklerini hazırlamıştır. Bunun yanı sıra 2004 yılında İstanbul’da yapılan Nato Zirvesi yemeğini, Atatürk Olimpik Stadındaki Şampiyonlar Ligi Final Organizasyonunu, ve 2005’te Afrika Ülkeleri Liderleri Zirvesi'ndeki yemeği de yine Vedat Başaran hazırlamıştır. Kasım, 2012 yılında Alain Ducasse’in Monako’da organize ettiği Louis XV Restaurant'ın, 25. Yıl kutlamalarına davet edilen tek Türk şef olma niteliğini kazanmıştır. Üstün çalışmaları ve uluslararası bilinirliliği sayesinde Paul Bocuse, Raymond Blanc, George Blanc, Michel Troisgros, Roger Verge and Alain Ducasse gibi dünyaca ünlü şeflerle işbirliği içinde bulunmuştur.

Profesyonel hayatı boyunca birçok ödül alan Başaran, aynı zamanda Mutfak Dostları Derneği, Chaine de Rotisseurs, ve Skal International Istanbul üyesi olup, TUROB başkan yardımcısıdır.