José Andrés’e 50 Best’ten, American Express İkon Ödülü

World’s 50 Best Restaurants, bu sene ilk defa verilecek olan “American Express Icon” ödülü kazananının, dünyanın en ünlü şeflerinden biri olan, Nobel Barış Ödülü adayı Şef José Andrés olduğunu duyurdu. İspanyol şef, ödülünü ise 25 Haziran’da Singapur’da yapılacak olan World’s 50 Best Restaurants töreninde alacak.

José Andrés, hem klasik hem de modern yorumlamalarıya İspanyol tapaslarını Amerika’ya tanıştıran isim. Andrés’in 16 yıl önce Washington’ta açtığı amiral gemisi Minibar’ın yanı sıra ThinkFoodGroup bünyesinde 30’dan fazla restoran var.

Andrés, 2010’da World Central Kitchen adında, doğal afetlerden etkilenenlere yemek ulaştırmaya yönelik, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş başlattı. Geçen sene ABD’de ulusal bir krize neden olan Maria Kasırgası, Porto Riko’yu vurduğunda, World Central Kitchen hemen müdahele ederek, yaklaşık dört milyon afetzedeye yemek verdi.

World’s 50 Best Restaurants İçerik Direktörü William Drew, Şef Andrés ve bu sene ilk kez verilen ödül ile alakalı olarak ise şöyle konuştu: “José Andrés, mükemmel bir şef ve restorantör olmasının yanı sıra bundan çok daha fazlası. ABD’ye fantastik, otantik ve ileri görüşlü İspanyol yemekleri getirmekle kalmadı aynı zamanda World Central Kitchen projesi ile doğal afetler sonucunda gıdaya erişimi olmayan milyonlarca insana yardım etti. Şef Andrés’in, mutfaktaki yeteneklerini daha büyük bir amaç ve toplumun geneline katkı sağlamak için kullanan bir şef olması, onu ilk defa verdiğimiz Amerikan American Express İkonu Ödülü’nün doğal kazananı yapıyor.”

Bu yıl TIME dergisinin en etkili 100 kişi listesinde de yer alan Jose Andrés ise şunları söyledi: “Bu ödülü aldığım için mütevazı bir gurur yaşıyorum. Sesi olmayanlara ses vermeye ve her seferinde bir tabak yemekle de olsa insanlara umut vermeye devam edeceğiz.”