Şef Jean-Georges ve Greg Vernick’ten Four Seasons Philadelphia’ya iki yeni restoran

James Beard Vakfı’na göre Philadelphia son yirmi yılda gastronomi alanında büyük bir ilerleme kaydetti. Philadelphia, meşhur Philly peynirli sandviçinden İtalyan yemeklerine, seçkin restoranlardan yerel lezzetlere kadar mutfak çeşitliliğine sahip. Yakalanan bu başarılı gelişmeyi sürdürmek için şehirde en çok beklenen ve iddialı iki restoran daha açılıyor. 12 Ağustos’ta Four Seasons Philadelphia kapılarını resmen açılıyor ve otelin giriş katında Beard ödüllü şef Greg Vernick’in Vernick Fish restoranı açılıyor. En üst kattaysa ünlü şef ve restoratör Jean-Georges Vongerichten restoranıyla misafirlerini ağırlayacak.

Otelin 60. katında yer alacak restoran şehir manzarası ve cam duvarlı asansörüyle gelen konuklara yemek sunumlarından önce görsel bir şölen yaşatacak. Londralı mimar Norman Foster’ın tasarladığı restoranda her masadan Philadelphia’nın büyüleyici manzarası görülebilecek.

İmza yemekler

Vongerichten’in mutfağını ünlü şef ve restoratör Jean-Georges’le altı yıl boyunca çalışan şef Nicholas Ugliarolo yönetecek. Restoranın menüsünde ise mısır unu kabuklu somon, baharatlı çilek suyu ile harmanlanmış hamachi sashimi ve alakart seçenekleri bulunacak. Egg Caviar gibi klasik Jean-Georges’in imza yemekleri de menü de yer alacak.

Otelin giriş katında Beard ödüllü şef Greg Vernick’in Vernick Fish restoranı da misafirlerine titizlikle ve özenle hazırladıkları menülerini sunmak için sabırsızlıkla açılacağı günü bekliyor. Daniel Boulud, Thomas Keller gibi ünlü şeflerle çalışan restoran tasarımcısı Adam Tihany’in tasarladığı mekân 3 bin 400 metrekarelik bir alana sahip.